Ořechoví a makoví šneci

Ingredience těsto

400 g  mouky Schar typ mix B

100 g mouky Schar typ Mehl farine

1/2 lžičky agar agar

1/2 lžičky jedlé sody

1 kostka droždí

120 g cukru

200 ml mléka

2 celá vejce

15O g másla

Ingredience náplň ořechová

250 g ořechů (já dala pékanové a vlašské)

80 g cukru

1/2 lžičky skořice

50 g másla

Ingredience náplň maková

skořice,mletý mák, cukr a mléko-dle potřeby, prostě aby to byla hustá kaše, kukuřičný škrob

Ingredience na rumovou glazuru

160 g cukr moučka

1 lžíce rumu

2 lžíce horké vody

 

POSTUP TĚSTO

Vytvoříme si kvásek. Do hrníčku rozdrolíme droždí, přidáme 2 lžice mléka, zaprášime moukou, rozmačkáme na kaši a dáme do tepla vzejít.

Do misky si zatím připravíme sypké ingredience. Do mléka přisypeme cukr a vyklepneme vejce a rozkvrdláme

Když je kvásek krásně zvedlý, tak ho přilijeme do sypkých ingrediencí a hněteme, pak po částech přiléváme mléko s cukrem a vejcem. Nejlépe je to dělat hnětačem, protože těsto se rychleji a lépe propojí. Potom přilijeme po částech rozpuštěné máslo a dále několik minut hněteme. Těsto by mělo být kompaktní a nelepit se na strany misky. Počítejte, že těsto se vám bude lepit na ruce, tak proto je lepší, míchat hnětačem:o)

Těsto dáme cca na 45 minut do tepla a přikryté utěrkou necháme kynout.

 

POSTUP NÁPLŇ OŘECHOVÁ

Mezitím co těsto kyne, tak si připravíme náplň s ořechy. Rosekáme ořechy, zasypeme cukrem, skořicí a zalijeme rozehřátým máslem. Zámícháme a máme připravenou náplň. Ořechy je dobré rosekat v robotu, protože tak krásně pustí tuk a náplň se vám pak lépe spojí!

POSTUP NÁPLŇ MAKOVÁ

mletý mák a mléko namícháme tak, aby vznikla hustá kaše, přidáme cukr a dáme lehce povařit. Musíte vařit na nejnižší plamen, aby se mléko nepřipálilo. Pokud dle chuti bude mletý mák stále tvrdý a kaše moc hustá, tak můžeme dle potřeby přilévat mléko. Pokud dáme mléka moc, tak se nic neděje, můžeme ho krásně vyvařit:o) Nakonec přidáme skořici a lžičku kukuřičného škrobu a necháme vychladnout

POSTUP NA GLAZURU NA OŘECHOVÉ ŠNEKY

rum, vodu a cukr utřeme dohromady. Pokud je směs moc hustá, tak přidáme vodu, pokud moc řídká, tak přidáme cukr moučka. Tuto glazuru si připravujeme až po vychladnutí šneků, jelikož rychle zasychá!

POSTUP ŠNECI

Těsto nám trošku vykynulo. Trháme si kousky těsta a na silikonové podložce vyválíme válečky cca 30 cm dlouhé a 2 cm vysoké. Ani nemusíme podsypávat moukou, pokud děláme na silikonové podložce. Pokud děláme na jiném podkladu, tak musíme lehounce poprášit.  Váleček pak po celé délce lehce splácneme. Vznikne nám tak rozpláclá žílala o délce 30 cm a 4 cm šířka. Na plochu naneseme náplň a svineme. Netlačíme, nemačkáme, těsto musí mít vůli, protože v troubě vykyne. Na konci těstové "žížaly" si nechte cca 2 cm bez náplně, aby se konec dal přilepit, protože pak by se vám šnek mohl lehce rozbalit a to nevypadá pěkně!

Šneky klademe na pečícím papírem vyložený plech a pečem v předehřáté troubě na 250°C. Prvních 4-5 minut (dle trouby) pečeme na 200°C a v žádném případě troubu neotvíráme, protože by nám těsto mohlo spadnout. Po 4-5 minutách snížíme na 160°C a pečeme dalších 15 minut. Je to neuvěřitelné, ale já po těch 15 minutách měla šneky upečený:o) Není potřeba je úplně vysušit, těsto musí být vláčné a vlhounké. Pokud si nebudete jisti, tak do těsta píchněte párátkem a pokud se těsto nebude na párátko lepit, tak máte hotovo!

Šněky vyndejte z trouby  a nechte na plechu vychladnout. Poté polévejte ty ořechové rumovou polevou a ty makové jen posypejte moučkovým cukrem. DOBROU CHUŤ :o)

 

 

 

Diskusní téma: Ořechoví šneci s rumovou glazůrou a makoví šneci s cukrem

pro Marcelu

Datum: 05.01.2013 | Vložil: Katka

Mám radost, že se Vám daří :o) Abych Vám řekla pravdu, tak to jsou jen zkušenosti. Napekla jsem toho mraky, každý recept jsem zkoušela třeba i třikrát a vždy v kombinaci s několika moukami nebo třeba jen z jedné. Každá směs muk má jiné složení, konzistenci a z každé mouky těsto vyjde jinak. Je to jen o zkoušení ! Některé mouky dělají těsto drobivé a některé zase hodně vlhké, je třeba to kombinovat. AGAR AGAR do těsta dávám proto, aby se nedrobilo a po upečení lépe drželo konzistenci. Zrovna tyto šneky jsem pekla 3x než jsem došla, pro mě, ke správnému poměru muk. Hodně také záleží na tom, jak s těstem pracujete a v jakém pořadí přidáváte ingredience :o)

pochvala

Datum: 04.01.2013 | Vložil: marcela

Je to už třetí recept, co jsem od vás vyzkoušela. Šneky byly mojí oblíbenou sladkostí ještě v době, kdy jsem pekla ze špaldové mouky. Poté, co jsem je kdysi zkusila napodobit z bezlepkové mouky, jsem to vzdala, protože to nebylo "ono". Když jsem je uviděla na těch lákavých fotkách, tak jsem to nevydržela a zkusila znovu. Povedly se a jsou opravdu skvělé! Jen by mě zajímalo v čem je ten trik, že jsou tak dobré? Má nějakou funkci, že jste použila ty dvě mouky? Proč ne jen jednu? Jaký význam mělo použití agaru? Já ho používám na dorty místo želatiny. Do ořechů jsem pro ozdravění dala místo cukru a másla med. Jinak děkuji za podněty.

Přidat nový příspěvek